sobota, 7 października 2017

Dlaczego warto robić zdjęcia cyfrowe?

Dlaczego warto robić zdjęcia cyfrowe?


Autor: FotoOk.pl FotoOk.pl


artykularnia_import


W obecnych czasach fotografia coraz bardziej zmierza w kierunku zdjęć cyfrowych. Jakie są różnice między tymi dwoma maszynami?


Zwróćmy uwagę na 3 podstawowe kryteria:

1. Cena.

2. Zużycie energii.

3. Karta pamięci kontra klisza.


ad 1. Cena


W cenę aparatu cyfrowego wpisana jest wartość obrazu cyfrowego. Forma ta jest nieporównywalnie bardziej użyteczna od zdjęcia zarejestrowanego na kliszy. Fotografie cyfrowe mają wiele zastosowań. Nawet mniej zaawansowani użytkownicy mogą obrabiać zdjęcia, publikować je na stronach internetowych, przesyłać e-mailem, uzyskiwać wiele różnych obrazów z jednego ujęcia (fotomontaże, koloryzowanie, kadrowanie, filtrowanie, obróbka manualna itd.), tworzyć multimedialne prezentacje, pokazy slajdów itp.


Należy pamiętać o znacznie niższych kosztach użytkowania aparatu cyfrowego. Po zakupie aparatu i wszystkich pozostałych akcesoriów - karty pamięci, akumulatorów i ładowarki koszty eksploatacji spadają praktycznie do zera. Można robić setki zdjęć bez martwienia się o koszty wywoływania, o odbitki, i konieczność zakupu kolejnych rolek filmu. Nie wolno również zapominać o ogromnym komforcie pracy, który wynika między innymi z możliwości zobaczenia zdjęcia tuż po jego wykonaniu, z właściwości karty pamięci, z której można natychmiast usunąć nieudane zdjęcia.


Aparat cyfrowy daje też dużą dawkę elastyczności - w zależności od celu, zdjęcia możemy zapisywać w różnych formatach, kompresować, a także pozostawiać w nieobrobionej formie (RAW), która jest odpowiednikiem negatywu w fotografii analogowej. Plusem jest fakt, że nie trzeba się martwić o zmarnowanie filmu i robienie zdjęć na siłe. Zawsze gdy warunki są zbyt trudne lub nasze umiejętności jeszcze niewystarczające możemy się posiłkować programem graficznym, który pozwoli nam znacznie poprawić każde zdjęcie.


Bez biegania do studia fotograficznego możemy sami bardzo szybko zmienić zdjęcia na sepię, na fotografię czarno-białą, a nawet ręcznie je koloryzować - całkowity koszt to cena jaką wypada zapłacić za nabycie umiejętności obsługi danego programu, która nigdy nie stanowi nawet dziesiątej części ceny aparatu. Kwestia wywołania odbitki na papierze fotograficznym to wybranie odpowiedniej firmy i przesłanie zdjęć w wersji elektronicznej na przykład poprzez Internet i oczekiwanie na paczkę.


Aparaty analogowe istotnie są tańsze nie dają takich możliwości i komfortu jakim dysponujemy w przypadku aparatów cyfrowych. Poza kupnem aparatu i niezbędnych akcesoriów praktyczna nauka fotografii może być zupełnie darmowa.

ad 2. Zużycie energii


Ponieważ w aparatach cyfrowych nie ma błon światłoczułych, nie musimy się martwić o ich właściwe przechowywanie, nie trapi nas problem prześwietlenia. Technologia cyfrowa pozwala nie tylko zapisywać obrazy, ale też sekwencje video oraz dźwięk. To trzy razy więcej możliwości.

Karty pamięci są różnej pojemności więc każdy może kupić sobie najbardziej odpowiadającą. W coraz to nowszych modelach pojawiają sie innowacyjne rozwiązania ułatwiające magazyniowanie i póżniejsze korzystanie ze zrobionych fotografii. Wdrażane są takie rozwiązania jak: mikrodyski (pojemność nawet 1GB), płyty CD-RW. Istnieją strony internetowe udostępniające miejsce na przechowywanie zdjęć, coraz więcej punktów fotograficznych oferuje zgrywanie zdjęć na płyty CD.ad 3. Karta pamięci kontra klisza


Faktycznie aparaty cyfrowe zużywają bardzo dużo prądu. Jednak akumulatorki i ładowarka w świadomości fotografujących stały się już wyposażeniem standardowym. Z takim wyposażeniem możemy robić setki zdjęć - cena zużytego prądu jest zaś znacznie niższa od rolek filmu.


Podsumowując - nawet najpotężniejsze aparaty cyfrowe nie dorównują realną rozdzielczością wykonywanych zdjęć aparatom używającym tradycyjnych rolek filmu. Jednak faktem jest również, że jakość oferowana przez aparaty cyfrowe jest wystarczająca do wielu, także profesjonalnych zastosowań.


Nie ma większego sensu walczyć z fotografami analogowymi. Trzeba sobie zdać jednak sprawę, że fotografia cyfrowa powoli zaczyna odchodzić do lamusa.


Cyfrowe zdjęcie można bez problemu przechowywać na nośnikach danych. W razie potrzeby zawsze można wywołać odbitki w tradycyjny sposób. Czy to w znajomym zakładzioe fotograficznym, czy korzystając z serwisu Internetowego stworzonego typowo do tego celu.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz